ZST Mielec
Slider

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły przygotowali widowisko zatytułowane „Tak rodziła się niepodległa, wolna Polska”.

Na uroczystości obecny był dyrektor Zespołu Szkół Technicznych mgr inż. Mariusz Wojciechowski, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego mgr Bogdan Tomecki, dyrektor Technikum Nr 3 mgr inż. Aleksander Buczek, dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 3 mgr Ryszard Reguła oraz kierownik szkolenia praktycznego – mgr Anna Sroka.

W oficjalnej części uroczystości głos zabrał dyrektor M. Wojciechowski, który krótko odwołał się do trudnej historii naszej Ojczyzny i tragicznych losów rodaków. Podkreślił, jak ważne jest, aby nasze miasto zmieniało swój wygląd w okresach świąt narodowych. Dlatego przekazał kilka biało – czerwonych flag, by chętni uczniowie zawiesili je na swoich domach.

Uczennica kl. 1BL, Klaudia Skawińska, przedstawiła krótko okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Atrakcyjności jej wystąpienia dodała prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów technikum branży informatycznej.

Część artystyczną poprowadzili konferansjerzy: Żaneta Woskowicz i Kacper Krudys z klasy 2BL. Aktorsko uzdolniona młodzież wystąpiła na tle przepięknej scenerii. Brzozowe krzyże tonęły w półmroku, na zaimprowizowanych powstańczych mogiłach płonęły znicze. Biało – czerwona flaga udrapowana z kwiatów harmonizowała z orłem w koronie widniejącym w tle. Na scenie z refleksyjną zadumą prezentowali patriotyczne wiersze recytatorzy z klas licealnych i technicznych. Utalentowany artystycznie Borys Staniewski, przebrany w szynel i czapkę żołnierską, wspaniale odegrał scenkę z epoki. Na szczególną uwagę zasługuje występ muzyka Damiana Łącza, który na trąbce odegrał nastrojową „Ciszę”. Duże wrażenie na słuchaczach wywołał wiersz „Chłopcy w mundurach” recytowany w takt uderzeń werbla (Arkadiusz Norkowski – kl. 1DC).

Widowisko zakończył koncert pieśni legionowych w wykonaniu szkolnego chóru. Uczniowie pięknie odśpiewali znane wszystkim utwory muzyczne („Rozkwitały pąki…”, „Wojenko, wojenko…”, „Szara piechota”, „Legiony”) i wciągnęli do wspólnego śpiewania całą salę.

Młodzież pracowała pod kierunkiem pań: mgr Heleny Pastuły, mgr Anny Dymek i mgr Moniki Rządzkiej.

W uroczystość zaangażowali się następujący uczniowie:

  • konferansjerzy: Żaneta Woskowicz, Kacper Krudys- kl. 2BL,
  • recytatorzy: Alicja Pezda, Borys Staniewski, Mateusz Dulik – kl.2BL, Klaudia Skawińska, Paulina Goryczka, Olgierd Kapinos, Jakub Klimczak – kl.1BL, Michał Kogut – kl.2AL, Damian Łącz – kl.3BI, Aleksandra Wiatrowska, Katarzyna Wrzesień - kl.4EG,
  • muzycy: Damian Łącz– kl. 3BI, Arkadiusz Norkiewicz - kl.1DC,
  • chórzyści: Patrycja Robak, Paulina Tylutka – kl. 3BL, Tomasz Jaje, Jakub Misiak, Adrian Madej, Aleksander Tylec, Adrian Kusek, Tomasz Sołdyga – kl. 4DM, Marcin Rakoczy, Tomasz Ciejka, Jarosław Kupiec, Albert Piekarski, Jakub Kozioł, Konrad Dykas, Piotr Bartkowicz, Dominik Zboch – kl. 2AI, Izabela Nowak, Mateusz Nowak – kl. 1BL, Paulina Dolot, Justyna Zboch, Justyna Strzępka, Anna Mrozik – kl. 3AL, Angelika Marchewka – 2AL,
  • obsługa techniczna: Kamil Ciołek, Piotr Zubala, Dawid Setera, Wojciech Klag – kl. 3BI, Ewelina Harchut – kl.4EG.

Oprac.: mgr Monika Rządzka

Opublikowano w dniu: 15.11.2015 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 14.11.2015 r.