ZST Mielec
Slider

Technikum Nr 3 - Technik mechanik lotniczy

 1. Technik mechanik lotniczy to specjalista, który zajmuje się naprawami statku powietrznego oraz jego zespołami. Jest wykwalifikowanym pracownikiem, który zna przepisy prawa lotniczego, potrafi czytać dokumentację płatowcową oraz silnikową. W swojej pracy technik mechanik lotniczy musi bezwzględnie przestrzegać prawa lotniczego, przyjętych procedur postępowania oraz technologii procesów obsługowych statków powietrznych.
 1. Informacje dodatkowe:

Uczniowie kształcący się w zawodzi technik mechanik lotniczy objęci są patronatem  firmy Linetech z  Jasionki, zajmującą się obsługą hangarową i lotniskową statków powietrznych. Po ukończeniu szkoły absolwent może ubiegać się o licencję mechanika lotniczego.

 1. Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:

MG.31. Wykonywanie obsługi liniowej i hangarowej statków powietrznych

 1. Sylwetka absolwenta

Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik mechanik lotniczy będzie przygotowany do:

 1. wykonywania oceny technicznej statku powietrznego,
 2. prowadzenia naprawy głównych statków powietrznych albo ich zespołów i wyposażenia lotniczego,
 3. szczegółowych ocen technicznych statków powietrznych, ich zespołów i wyposażenia,
 4. nadzorowania prowadzenia dokumentacji przebiegu napraw,
 5. poświadczania bieżącej zdatności do lotu statku powietrznego,
 6. oceny technicznej statków powietrznych,
 7. wykonywania obsługi liniowej statków powietrznych,
 8. wykonywania obsługi hangarowej statków powietrznych,
 9. wykonywania napraw zespołów i wyposażenia statków powietrznych.
 1. Technik mechanik lotniczy znajdzie zatrudnienie w:
 1. przedsiębiorstwach lotniczych przy wykonywaniu obsług technicznych statków powietrznych,
 2. firmach zajmujących się serwisowaniem statków powietrznych,
 3. organizacjach obsługowych zlokalizowanych na lotniskach komunikacyjnych, jak również na lotniskach aeroklubowych,
 4. zakładach produkcyjnych przemysłu lotniczego.
 1. Baza dydaktyczna i warunki kształcenia:

Zajęcia praktyczne oraz praktyka zawodowa odbywa się w Zakładzie Usług Agrolotniczych w Mielcu, należącego do EADS PZL „Warszawa-Okęcie” S.A., w firmie Royal-Star Aero w Mielcu, w Aeroklubie Mieleckim im. Braci Działowskich, oraz w firmie Linetech.

Czytany 3209 razy