W dniu 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskiej państwowości. Przyjęcie tego dokumentu przez Sejm Czteroletni jest wyrazem ambicji zbudowania silnego i nowoczesnego państwa.
Konstytucja 3 maja podniosła ważny z narodowego punktu widzenia postulat podważający władzę zaborców, którzy dokonali już pierwszego rozbioru - ,,Wszelka władza w społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli Narodu’’.
Opracowanie: Jarosław Szczerba








