ZST Mielec
Slider

„Ciekawe lekcje” z ekspertami WSIiZ: Tajniki Cyberbezpieczeństwa i OSINT-u w ZST

W ostatnim czasie Zespół Szkół Technicznych miał ogromny zaszczyt gościć wyjątkowych prelegentów. Z inicjatywy Pani Eleny Skowron, w ramach projektu edukacyjnego „Ciekawe lekcje”, mury naszej placówki odwiedzili doświadczeni eksperci z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Swoją szeroką wiedzą podzielili się z nami: Pan Kamil Dembowski, Zastępca Dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa WSIiZ, oraz Pan Mateusz Partyka, specjalista zrzeszony w tymże Centrum.

Spotkanie zostało w całości poświęcone dwóm niezwykle aktualnym i fascynującym dziedzinom: Cyberbezpieczeństwu oraz OSINT-owi (białemu wywiadowi, czyli technikom pozyskiwania i analizy informacji z ogólnodostępnych źródeł).

W tych angażujących zajęciach wzięła udział młodzież z klas: 4AI, 4AP, 3AP, 2I oraz 1P. Dla uczniów była to niepowtarzalna okazja, aby znacząco wyjść poza ramy standardowego programu nauczania. W dzisiejszym, dynamicznie cyfryzującym się świecie, wiedza z zakresu ochrony w sieci jest na wagę złota, a uczestnicy warsztatów otrzymali ją z pierwszej ręki.

Nasi goście z WSIiZ podzielili się z młodzieżą nie tylko solidną dawką wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim bezcenną praktyką. Prowadzący w przystępny sposób poruszyli skomplikowane aspekty prawne związane z działalnością w cyberprzestrzeni. Co więcej, zaprezentowali fachowe triki i narzędzia wykorzystywane na co dzień przez profesjonalistów z branży IT. Uczniowie mieli szansę zobaczyć na żywo mechanizmy, o których nie przeczytają w szkolnych podręcznikach, co stanowiło ogromną wartość dodaną spotkania.

Wysoki poziom merytoryczny zajęć przyciągnął również uwagę grona pedagogicznego. Przebiegowi lekcji z dużym zainteresowaniem przyglądali się nauczyciele ZST: Anna Śliwińska, Paweł Skowron oraz Rafał Romanowski, którzy wspólnie z młodzieżą mogli poszerzyć swoje horyzonty technologiczne.

W imieniu dyrekcji, grona pedagogicznego oraz całej społeczności uczniowskiej ZST, pragniemy złożyć serdeczne podziękowania dla Pana Kamila Dembowskiego i Pana Mateusza Partyki za przyjęcie zaproszenia, pełen profesjonalizm, ogromne zaangażowanie i świetny kontakt z młodzieżą.

Wyrażamy ogromną chęć i nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przy kolejnych edycjach szkolnych projektów!

Opracowanie: Elena Skoworn