ZST Mielec
Slider

III Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny „SLOW FOOD 2024” „Polskie zioła w kuchni"

21.05.2024r. uczennice naszej szkoły Magdalena Lubacz z klasy 2DG i Kamila Płatek z klasy 1G wzięły udział w finale III Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „SLOW FOOD 2024” -"Polskie zioła w kuchni", któy odbył się w ZSCKR w Oleszycach. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać potrawę wykorzystując mięso drobiowe oraz polskie zioła wiosenne. Do pierwszego etapu konkursu zgłosiło się 28 uczniów z 14 szkół z różnych regionów Polski, a do finału zostali zaproszeni uczestnicy, którzy przesłali najciekawsze i zgodne z regulaminem receptury potraw wraz z fotografiami.

Mimo, iż naszym dziewczynom nie udało się stanąć na finałowym podium to jesteśmy z nich bardzo dumni. Poziom przygotowania uczestników podczas finału był bardzo wysoki, o czym przekonywał przewodniczący jury pan Maksymilian Gołdyń. Wszystkie potrawy wyglądały i smakowały wyśmienicie, uczestnicy bardzo dobrze wykorzystali zioła w swoich daniach. Dokonując wyboru jury brało pod uwagę następujące kryteria: walory smakowe potraw, zgodność z tematyką konkursu,zdrowotność i odżywczość dania, ocena wizualna dania, nietypowe zastosowanie polskich ziół w kuchni, oryginalność i pomysłowość oraz wykorzystanie różnych technik kulinarnych.

Podczas konkursu odbyła się również konferencja pt. „Polskie zioła w kuchni”, na której przeprowadzone były następujące wykłady:

„Rola zielonego laboratorium food power w zdrowym żywieniu człowieka” – mgr inż. Marta Skiba, nauczyciel branży gastronomicznej w ZSCKR w Oleszycach

„Między pszczelarstwem, a ziołolecznictwem” – inż. Piotr Głaz, pasjonat pszczelarstwa

„Zioła wokół nas” – mgr Katarzyna Świerszcz, specjalista zielarstwa i towaroznawstwa zielarskiego

„Słonecznik w rolnictwie i żywieniu” – dr hab. inż. Wacław Jarecki, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego

„Zioła i nie tylko w zdrowym żywieniu” – inż. Marcin Fiedur, student Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczennicom serdecznie gratulujemy udziału w konkursie i życzymy dlaszych sukcesów. Opiekunem była pani M. Pluta.