ZST Mielec
Slider

Szlakiem Orlich Gniazd i soli

W dniach 9 i 10 maja grupa uczniów z klas 3DGg, 3DIp oraz 1DG wybrała się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Przebiega on przez województwa małopolskie i śląskie, ma długość 163,9 km. Łączy Kraków z Częstochową poprzez większość Orlich Gniazd, jurajskich zamków i warowni wybudowanych na skałach dochodzących do 30 metrów wysokości. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najbardziej interesujących szlaków pieszych w Polsce.

Poza średniowiecznymi ruinami zamków możemy jeszcze podziwiać tajemnicze jaskinie wspaniałe lasy, łąki i skały wapienne charakterystyczne dla tego regionu.  My swoją wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania ruin Zamku Ogrodzieniec, gdzie pan przewodnik przybliżył nam jego historię. Następnie udaliśmy się do oddalonych nieopodal ruin zamku w Mirowie i odrestaurowanego zamku królewskiego w Bobolicach. Zachwycaliśmy się zarówno jego komnatami, jak i otaczającymi go bulwarami z całą infrastrukturą. Na trasie naszej wycieczki nie mogło również zabraknąć Jaskini Głębokiej, ale pamiętać należy, że to jedna z wielu jaskiń w tym regionie. Drugi dzień rozpoczęliśmy od największego w Polsce obszaru lotnych piasków (około 33 km²) a mianowicie Pustyni Błędowskiej. Na zakończenie naszej wędrówki po Orlich Gniazdach udaliśmy się do zamku Rabsztyn, a następnie w dalszą drogę, bo przed nami Kopalnia soli w Bochni. Ta najstarsza kopalnia soli w Polsce eksploatowana była od 1251 do 1990 roku. Jest polskim pomnikiem historii, a w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka bardzo nam się podobała i na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci. Zachęcamy wszystkich do wyruszenia szlakiem Orlich Gniazd i białego złota.

Organizatorzy: M. Pluta, A. Burek, S. Gołas

Czytany 340 razy