ZST Mielec
Slider

20 maja - Światowy Dzień Pszczół

Światowy Dzień Pszczół, obchodzony od 2018 r., został ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich. Malejąca populacja wielu gatunków owadów zapylających – przede wszystkim pszczół – jest jednym z kluczowych dla bioróżnorodności problemów. Ponad 87 proc. gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Powodem ich ginięcia jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin, wywołujące ich zatrucie. W czasie zbiorów pszczoły świadczą jedną z najważniejszych usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, także tych, które są pożywieniem dla nas i dla wielu gatunków zwierząt. Prowadzone przez pszczoły zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych. Pszczoła miodna, oprócz przyczyniania się do znacznego zwiększenia plonów rolników, wytwarza jednocześnie cenne produkty pszczele, tj. miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli. 

Obchody tego dnia są okazją do przypomnienia sobie znaczenia pszczół w środowisku i dla pozyskiwania żywności. To także pretekst do zastanowienia się, co możemy zrobić dla ochrony tych pożytecznych owadów. W związku z tym uczniowie klasy 3DGg postanowili bliżej przyjrzeć się temu tematowi i przygotowali na ten dzień kilka działań. Poza wspólnym oglądaniem przygotowanych tematycznych prezentacji multimedialnych wykonali pyszne ciasto " Pszczółka", małe owady z masy cukrowej czy orzeźwiający napój miodowo-cytrynowy. Mieli również możliwość obejrzenia świec wykonanych z wosku pszczelego i skosztowania różnych gatunków miodów. 

Opracowanie: mgr inż. M. Pluta

Czytany 123 razy