ZST Mielec
Slider

VII Rajd Rowerowy w dniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja 2022 roku uczniowie z klas 1 AP, 1 LS oraz 2 LS wzięli udział w upamiętnieniu Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestniczyli oni w VII Rajdzie Rowerowym zorganizowanym przez Zmechanizowaną Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. generała Stanisława Maczka, Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel”, Stowarzyszenie Trasy Rowerowe Mielec, a także gminę Tuszów Narodowy.

Na rozpoczęcie rajdu przybył poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos, który rozdał wszystkim uczestnikom flagi polskie, a stowarzyszenie Trasy Rowerowe podarowało koszulki odblaskowe w ramach pakietu startowego.

Rajd rozpoczął się w Mielcu przy ulicy Wojciecha Lisa, gdzie organizatorzy  wraz z młodzieżą złożyli wiązankę kwiatów na miejscu pamięci pochówku Mściciela oraz zapalili znicze. Następnie udali się zwartą kolumną do Tuszowa Narodowego, gdzie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających premiera rządu RP generała Władysława Sikorskiego w muzeum Jego imienia. Punktem docelowym rajdu była Polana Żołnierzy Niezłomnych w Szydłowcu, gdzie pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych złożono kwiaty, zapalono znicze, a także przedstawiciele z grup rekonstrukcyjnych zaciągnęli honorową wartę pamięci. Ostatnim punktem rajdu był grill. Poczęstunek został ufundowany przez władze gminy Tuszowa Narodowego, a następnie śpiewano okolicznościowe piosenki partyzanckie z okresu II wojny światowej.

Rajd w radosnym nastroju miał uczcić 2 maja jako Święto Flagi RP, uaktywnić wszystkich w wesołym przeżywaniu święta, promowaniu polskich symboli narodowych, a jednocześnie pozwolić spędzić je aktywnie i sportowo. Ponadto upamiętniono lokalnych bohaterów polskiej historii najnowszej z XX wieku oraz uczczono Ich w godny sposób, kształtując u młodzieży postawy obywatelskie i patriotyczne.

Opracował: mgr Paweł Wal

Czytany 201 razy