ZST Mielec
Slider

Międzymiastowy Interaktywny Turniej Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym

26 listopada br. zainaugurowano w Polsce uroczyste obchody 85. rocznicy powołania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Rozpoczęło je Muzeum Regionalne w Stalowej Woli organizując 2. edycję Międzymiastowego Interaktywnego Turnieju Wiedzy o Centralnym Okręgu Przemysłowym dla młodzieży szkolnej województwa podkarpackiego.

Międzyszkolny konkurs został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Muzeum Regionalnym i Spółdzielczym Domem Kultury w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stalowej Woli  Lucjusz Nadbereżny, życząc wszystkim uczniom powodzenia i gratulując odwagi zmierzenia się w turnieju. Naszą szkołę reprezentowała 3 osobowa grupa uczniów z klasy 3 LCg.

Konkurs odbył się w formie widowiskowego interaktywnego quizspottera – nowoczesnego systemu multimedialnego z użyciem smartfonów i tabletów. Trzyosobowe zespoły reprezentujące szkoły z miast COP-owskich musiały udzielić odpowiedzi na 21 pytań, a ponadto wykazać się refleksem. O liczbie zdobytych punktów decydowała nie tylko sama wiedza uczniów w grupie, ale także czas, koordynacja prac w grupie i szybkość udzielenia odpowiedzi w formie elektronicznej na tabletach. Konwencja turnieju oparta została na zasadach zbliżonych do turnieju telewizyjnego „Milionerzy”, gdzie do każdego pytania były 4 odpowiedzi, a grupa uczniów miała za zadanie w krótkim czasie wskazać jedną prawidłową odpowiedź. Każde kolejne pytanie dotyczyło spraw wojskowych, ekonomicznych, politycznych, a także społecznych i wymagało od uczniów specjalistycznej i fachowej wiedzy o realiach II Rzeczypospolitej z II połowy lat 30-ych XX wieku. Nasi uczniowie z klasy 3 LCg prawidłowo udzielali odpowiedzi związanych z Mielcem i PZL Mielec, produkcją bombowca Łoś, a także wykazali się wiedzą z zakresu spraw gospodarczych tamtego okresu historycznego w dziejach Polski międzywojennej. Po 21. rundach, zdobyli oni 83 punkty, uzyskując 8. miejsce na 9 zespołów szkolnych z miast całego Podkarpacia.

Rozgrywki dały uczniom z województwa i naszej szkoły możliwość powalczenia o tytuł mistrzów wiedzy o dziedzictwie COP, ale także okazję, aby zmierzyć się z rówieśnikami z  regionu na platformie elektronicznej. Turniej stanowił dla wszystkich bardzo dużą porcję wiedzy wiadomości o największym przedsięwzięciu gospodarczym II Rzeczypospolitej.

Wydarzenie było nie tylko okazją do twórczego dialogu na temat dziedzictwa COP-u, ale także promocji i prezentacji potencjału edukacyjnego, kulturalnego miast COP-owskich.

Opracował: mgr Paweł Wal

Czytany 524 razy