ZST Mielec
Slider

Konferencja popularno-naukowa „Ku Niepodległej – śladami bohaterów i miejsc pamięci”

W dniu 26 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu odbyło się konferencja popularno-naukowa „Ku Niepodległej – śladami bohaterów i miejsc pamięci” podsumowująca projekt realizowany w ramach ogólnopolskiego programu „100 projektów na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski”. Projekt był realizowany przez Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Technicznych w Mielcu pod opieką pani Celiny Szymańskiej.

Na konferencję przybył Marszałek Województwa Podkarpackiego – Pan Władysław Ortyl, proboszczowie mieleckich i podmieleckich parafii, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Mielcu – dr Jerzy Skrzypczak i Krzysztof Haptaś.

Gościem specjalnym konferencji był prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Konferencję rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele MBNP. Następnie w auli ZST w Mielcu odbyła się druga część konferencji.

Po powitaniu gości przez dyrektora ZST Mariusza Wojciechowskiego i odczytaniu listu od Wojewody Podkarpackiego – Pani Ewy Leniart głos zabrał Marszałek Województwa Podkarpackiego – Pan Władysław Ortyl, który wręczył dyrektorowi miniaturę „Dzwonu Niepodległości”.

Następnie zaproszeni goście oraz nauczyciele i młodzież wysłuchali koncertu pieśni żołnierskich w wykonaniu orkiestry dętej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu pod batutą Piotra Rysiewicza.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk wygłosił wykład „Polska szuka bohaterów”. Cała sala w kompletnej ciszy wysłuchała opowieści o poszukiwaniach grobów ofiar terroru komunistycznego w Polsce. Profesor opowiedział o poszukiwaniach szczątków i identyfikacji ostatnich rycerzy Rzeczypospolitej - żołnierzy wyklętych. Mówił o pracach zespołu naukowego, młodych naukowcach i wolontariuszach, którzy zaangażowali się w poszukiwania naszych bohaterów, którzy mieli być zapomniani na zawsze.

Następnie pani Celina Szymańska, opiekun SKC ZST i koordynator projektu, omówiła zrealizowane w ramach projektu zadania. Jednym z ostatnich zadań w projekcie była realizacja filmu „Śladami bohaterów i miejsc pamięci Powstania Styczniowego i Legionistów”, który został zaprezentowany podczas konferencji. W filmie wykorzystano materiały własne - nagrania, zdjęcia, wywiady, materiały Muzeum Regionalnego w Mielcu, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie; Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym oraz opracowania Marcina Brzezińskiego dotyczące rodu Tarnowskich z Chorzelowa.

Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu pani Karoliny Szymańskiej, absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi.

Po konferencji była możliwość degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez uczennice klas gastronomicznych.

Opublikowano w dniu: 14.12.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 14.12.2018 r.

Czytany 793 razy