ZST Mielec
Slider

Lekcja historii regionalnej

10 października 2018 roku klasa 2 AL wzięła udział w plenerowej lekcji historii regionalnej w zabytkowej, XIX - wiecznej części Cmentarza Parafialnego w Mielcu. Zaję­cia odbyły się w ramach projektu „Ku Niepodległej – ślada­mi bohaterów i miejsc pamięci” realizowanego w ramach ogólnopolskiego Programu „100 projektów na 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski.

Podczas prelekcji uczniowie mieli możliwość poznania lokalnej, galicyjskiej przeszłości miasta Mielca oraz regionu nadwisłoczańskiego. O walkach i bohaterstwie Powstańców Styczniowych oraz Legionistów z Ziemi Mie­lec­kiej, pochowanych na miejscowym cmentarzu, opowia­dał Krzysztof Haptaś - historyk z Muzeum Regionalnego w Mielcu.

Zajęcia miały na celu uświadomienie młodzieży przeszłości historycznej Mielca, poznanie życiorysów wybranych, lokalnych bohaterów i społeczników z XIX i początków XX wieku, którzy wnieśli wkład w działania mające na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości, a także podejmowali starania zmierzające do rozbudowy społeczności lokalnej w okresie galicyjskim i międzywojennym, w którym datą przełomową był 1918 rok.

Opracował: Paweł Wal

Opublikowano w dniu: 11.10.2018 r.
Dostarczono do publikacji w dniu: 11.10.2018 r
.

Czytany 570 razy